İş Sağlığı Ve Güvenliği Nedir ?

İş Sağlığı Ve Güvenliği Nedir ?

İş sahalarında meydana gelen kazaların büyü bir çoğunluğu, basit önlemler ile engellenebilecek nitelikte olan kazalardır. İş sağlığı ve güvenliği tam bu noktada devreye giriyor ve iş kazalarının büyük ölçüde azalmasını sağlıyor.

 

Çalışma alanlarında gerekli olan tedbirlerin alınması adına iş sağlığı ve güvenliği olarak isimlendirilen yeni bir faaliyet alanı doğmuştur. Hem işyerinde çalışan insanların hayat güvenliğinin sağlanması hem de farklı riskleri ortadan kaldırarak iş sahibinin maddi zarara uğramasının önlenmesi adına iş sağlığı ve güvenliği önem arz eden bir kavramdır.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği İş İmkanları

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı tamamıyla profesyonel bir çalışma alanıdır. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin birtakım yeterlilikleri yerine getirmeleri ve bazı belgelere sahip olmaları gereklidir. Aldığı eğitimler ya da sertifikalar sonucunda isg uzmanı olarak çalışmaya hak kazanan kişiler için çok çeşitli çalışma olanakları vardır. Bunların başında farklı alanlarda üretim yapan imalathaneler gelmektedir. Gerek üretimde kullanılan ve tedbir alınması gereken maddelerle ilgili olarak ve gerekse de iş alanında bulunan makinelerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacı ile bu uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun dışında madenlerde de işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Madenlerin ilgili yönetmeliklere uygun şekilde işletilmesinin denetlenmesi ve risk oluşturan unsurların ortadan kaldırılması amacı ile iş güvenliği uzmanlarından yararlanılmaktadır. Bunların dışında inşaat şantiye alanlarında da çalışanların güvenliklerinin temin edilmesi adına isg uzmanlarından destek alınmaktadır.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Ne İş Yapar ?

Çalışma alanlarında sağlık ve güvenlik açısından gerekli olan tedbirlerin alınması, meydana gelmesi muhtemel olan kazaların engellenmesi adına atılan büyük bir adımdır. Alınacak basit tedbirlerle kazaların önüne geçilmesinin mümkün olduğunun anlaşılmasıyla birlikte son yıllarda devlet tarafından da bu konuda pek çok yasal düzenleme yapılmıştır. Çalışanlar ve çevre açısından riskin yüksek olduğu alanlarda isg uzmanı bulundurmanın zorunlu kılınması da yapılan bu düzenlemelerin bir neticesidir. Bu uzmanların en temel görevi, iş sahalarında sağlık ve güvenlik açısından alınması gerekli olan tedbirlerin alınmasını sağlamak ve gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığına dair denetlemeleri yapmaktır. İş sağlığı uzmanlarının tedbirlerin alınmaması durumunda iş yerini geçici olarak kapatma ve faaliyetlerini durdurma yetkisi vardır. Bu yüzden de firmalar açısından bu uzmanların alacağı kararların bağlayıcılığı vardır. İş sağlığı ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olan bu uzmanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olduğu için, faaliyetlerini de bakanlık adına yürütmektedirler.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları

İş sağlığı ve güvenliği hizmet sürelerine ve sertifikalarına göre derecelendirmeye tabidir. Bu derecelendirme nedeni ile maaşlar arasında da belirgin farklılıklar görülmektedir. İş sağlığının ve güvenliğinin sağlanması amacı ile istihdam edilen uzmanlar arasında C sınıfı sertifika sahibi olanlar, en düşük maaşı alanlardır. Bu uzmanlar genellikle 2500 TL civarında maaş almaktadır. B sınıfı uzmanların aldıkları maaş ise 3000 TL ila 5000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Son olarak A sınıfı uzmanların da 7500 ila 10000 TL arasında maaş aldığını söylemek mümkündür. A sınıfı uzmanlar nadir olarak bulunduklarından dolayı maaş konusunda da daha avantajlıdır. Kişiler gerekli şartları yerine getirdikleri zaman bir üst uzmanlık derecesine yükselebilmektedir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı son yılların popüler meslekleri arasındadır. Bu alanda uzman olmak isteyen kişiler için hem lisans hem de önlisans düzeyinde üniversite eğitimleri vardır. Kişiler bu üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra uzman olmaya hak kazanmaktadır. Ayrıca gerekli olan özellikleri taşıyan; mimar, mühendis ve teknik elemanlar da iş güvenliği kurslarına kaydolarak sınavlara girebilir ve bu konuda uzmanlık sertifikası alabilirler. Her iki yolla da uzman olmaya hak kazanan kişiler C sınıfı uzmanlık belgesi verilir. Bu alanda 3 yıl çalışmalarının ardından sertifikalarını B sınıfına yükseltme olanağı doğar. Bu yükseltme işleminin gerçeklemesinden de sonra 4 yıl daha çalışarak A sınıfı uzmanlık sertifikasına sahip olmak mümkündür. A sınıfı sertifika almak uzun yıllar gerektirdiği için bu sertifikaya sahip olan kişiler çok iyi şartlarda ve iyi miktarda maaşlarla istihdam edilmektedir.

 

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda sizlere genel olarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Tanır Osgb olarak daima hizmetinizdeyiz. Bizimle iletişim kurarak hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Paylaş
WhatsApp Hattı