Covid-19 Pandemisinin Psikolojik Etkileri

Covid-19 Pandemisinin Psikolojik Etkileri

Covid-19 pandemisinin nüfus üzerinde önemli psikolojik ve sosyal etkileri oldu. Araştırmalar, travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete, depresyon ve diğer sıkıntı semptomlarını geliştirme olasılığı daha yüksek olan çocuklar, üniversite öğrencileri ve sağlık çalışanları dahil olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde Covid-19’un negatif anlamda psikolojik etkileri olduğunu gösterdi. 

Sosyal mesafe ve güvenlik önlemleri, insanlar arasındaki ilişkileri ve başkalarına karşı empati algılarını etkilemiştir. Bu açıdan bakıldığında teknolojik cihazlar, pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak için önemli roller üstlenmektedir. Bu araçlar, evden veya işyerinden buluşma, para ve zamandan tasarruf etme ve terapistler ile hastalar arasındaki ilişkiyi sürdürme gibi, hastaların çevrimiçi psikolojik tedavisini iyileştirebilecek faydalar sunar. Bu metinde Covid-19’un sebep olduğu psikolojik etkilerden bahsettik.

 

Covid bizlerde ne gibi değişikliklere sebep oldu?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Covid-19’un akıl sağlığı üzerinde önemli negatif etkileri ortaya çıkmıştır. Bağımlılık, depresyon ve sosyal izolasyon gibi pek çok etkisi olmuştur. Yapılan araştırmalar, Covid-19’un psikolojik ve mental etkilerinin gençlerde daha etkili olduğu gözlenmiştir.

Paylaş
WhatsApp Hattı