C Sınıfı İş Güvenliği Ve Uzmanı

C Sınıfı İş Güvenliği Ve Uzmanı

İşyerlerinde meydana gelen kazaların önlenebilmesi ve varolan risklerin minimum düzeylere indirilebilmesi amacıyla; İş Kanunu birtakım görev ve sorumluluklar tanımlamaktadır. İş güvenliği uzmanları da yapılan bu tanımlar içerisinde yer alan meslek kollarından biridir. İşyerlerinde sağlık ve güvenlik adına alınabilecek tedbirlerin neler olduğunu belirleme ve işverenin bu tedbirleri alıp almadığını denetleme görevine sahip olan iş güvenliği uzmanları, 3 sınıfa ayrılmaktadır. Bu sınıflandırma, iş alanlarındaki risk durumuna bağlı olarak yapılmaktadır. İş Kanunu’na göre işyerleri çok riskli, riskli ve az riskli olmak üzere üç kategoride değerlendirilmektedir. Çok riskli çalışma alanlarında A sınıfı iş güvenliği uzmanları, riskli işyerlerinde B sınıfı iş güvenliği uzmanları ve risksiz işyerlerinde de C sınıfı iş güvenliği uzmanları istihdam edilmektedir.

 

C Sınıfı İş Güvenliği ve Uzmanı Nasıl Olunur ?

Son yılların popüler mesleklerinden biri haline gelen iş güvenliği uzmanlığı için belirli şartların yerine getirilmesi gereklidir. C sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmek için birtakım temel eğitimlerin alınmış olması ve daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacak olan sınavdan da geçer not alınması gereklidir. Bakanlık tarafından yapılan bu sınavdan başarılı sayılabilmek için 100 üzerinden en az 70 alınmış olması gereklidir. Adaylar ilk sınavda başarılı olamamaları halinde bir sonraki sınavda yeniden şanslarını deneyebilmektedir. Ancak iki sınavda da başarısız olunması durumunda yeniden iş sağlığı eğitiminin alınması gereklidir.

 

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası Nereden Alınır ?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bu konuda ders veren üniversiteler tarafından verilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim veren ya da belirli aralıklarla kurslar açan üniversiteler tarafından, bakanlık tarafından yapılan sınavlarda başarılı olan kişilere sertifika verilmektedir. Bakanlık onaylı özel eğitim kuruluşları da bu doğrultuda eğitimler düzenleyebilmekte ve sınav sonrasında sertifika verebilmektedir. Eğitimi tamamlayan ve sertifikasını alan kişiler C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak istihdam edilmektedir. A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için deneyim şartı bulunmaktadır ve doğrudan bu sınıflara ait bir sertifika elde edebilmek mümkün değildir.

 

C Sınıfı Sertifikası Kimlere Verilir ?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için gerekli olan sertifika mimar, mühendis ve diğer teknik elemanlara sağlanmaktadır. Bu konuya dair yeterince bilgi sahibi olmayan ve gerekli eğitimi tamamlamayan kişilerin uzman olma ihtimalleri yoktur. Ayrıca farklı çalışma alanlarından gelerek bu alanda sertifika almak isteyen kişiler açısından da olanaksızlık söz konusudur. Bu kişilerin en azından kısa süreli olarak verilen kurslardan birine katılmaları ve sertifika için gerekli olan eğitimleri almaları gereklidir.

 

İş İmkânları Nelerdir ?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları arasında C sınıfı uzmanlar, en dar çalışma alanına sahiptir. A sınıfı uzmanların esas çalışma alanı yüksek riskli işyerleridir. Ancak riskli ve risksiz niteliğine sahip olan işyerlerinde de A sınıfı uzmanlar kolaylıkla istihdam edilebilmektedir. B sınıfı uzmanlar, çok riskli olan alanlarda çalıştırılamamaktadır. Ancak onlar da risksiz ve riskli olmak üzere iki alanda çalışabilmektedir. C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ise yalnızca risksiz olan yerlerde çalıştırılabilmektedir. Bu uzmanların riskli ya da çok riskli olarak tanımlanmış işyerlerinde çalışmaları mümkün değildir. Buna rağmen iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının bir zorunluluk haline gelmesinden dolayı, C sınıfı uzmanlara olan talep de sürekli artış halindedir. Ayrıca C sınıfı uzmanlar 3 yıl fiili olarak görevlerine devam etmeleri halinde B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanmaktadır. Bu da hem istihdam olanaklarının artması hem de maaşların yükselmesi anlamına gelmektedir.

 

Maaş Olanakları

C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının maaşları işletmeden işletmeye ve şehirden şehre göre değişiklik göstermektedir. Bazı kariyer sitelerinde yer alan ortalama rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının maaşları 3.100 Türk lirası civarındadır. Küçük işletmelerde bu rakamın altında çalışan uzmanlar olabileceği gibi; büyük işletmelerde bu rakamın çok daha fazla olabilmesi mümkündür. Ayrıca iş güvenliği uzmanlarının deneyimleri ve hizmet süreleri de alacakları maaşları doğrudan etkilemektedir. İyi bir C sınıfı iş güvenliği uzmanı, Türkiye standartlarına uygun bir maaş ile rahatlıkla iş bulabilmektedir.

 

Paylaş
WhatsApp Hattı